mathieu stern 1zO4O3Z0UJA unsplash

قانون جدید تراکنش و مالیات

براساس آخرین مصوبه توسط شورای پول و اعتبار کشور، اگر یک حساب بانکی بیش ۱۰۰ تراکنش واریز به حساب در ماه به ارزش ۳۵ میلیون تومان داشته باش، حساب تجاری تلقی شده و مشمول پرداخت مالیات میشود. این خبر با واکنش های منفی روبرو شده است.

پس از مطرح و اجرایی شدن طرح پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان که منجر به ساماندهی حدود ۱۹ میلیون درگاه پرداخت و کارتخوان با هدف جلوگیری از پولشویی و فرار مالیاتی شد، بخشنامه ای از سوی بانک مرکزی با موضوع تفکیک حسابهای تجاری و غیر تجاری و مطرح شد. با توجه به این بخشنامه, این دستورالعمل ناظر بر حساب های سپرده تجاری و خدمات بانکی مرتبط با آن می باشد.

بر اساس اعلام بانک مرکزی حدود ۲۲۰ هزار حساب تجاری توسط این طرح شناسایی شده است و این مساله از این جهت اهمیت دارد که فرایند اخذ مالیات از دارنده حساب انجام میشود و دیگر شاهد فرار مالیاتی نخواهیم بود.

سوالی که در این میان مطرح شده است امکان اعتراض به تجاری شناخته شدن یک حساب میباشد. طبق صحبت های قائم مقام بانک مرکزی, این طرح از اول مهر ماه ۱۴۰۱ اجرا شده و در این طرح پس از شناسایی یک حساب تجاری، ابتدا پیامکی مبنی بر وضعیت تراکنش و تجاری بودن برای صاحب حساب ارسال شده و به ایشان اطلاع رسانی میشود و چنانچه شخص نسبت به این امر اعتراض داشته باشد میتواند مدارک مربوط به این امر را به سازمان مالیاتی ارائه دهد و در صورت اثبات این حساب از حالت تجاری خارج میشود. ایشان همچنین بیان کردند که تجاری شناخته شدن یک حساب خللی در فعالیت افراد ایجاد نمیکند و برای مالکان این حساب موارد مشوقی هم در نظر گرفته شده است.

معاون نظارت بانک مرکزی در این باره بیان کردند که هدف بانک مرکزی برای تفکیک حساب های تجاری از غیر تجاری، ایجاد شفافیت در نظام اقتصادی کشور دانست و گفت: مالکان حساب های تجاری لازم نیست برای نقل و انتقالات بیش از دو میلیارد ریال به بانک مستند ارائه کنند، بلکه بانک ها فقط برای نقل و انتقالات بالاتر از ۱۰ میلیارد ریال، باید از مالکان مستندات مطالبه کنند.

از طرفی این مصوبه بخش دیگری هم دارد که حداقل روی کاغذ تلاش دارد فعالیت های تجاری را برای بازرگان ها تسهیل کند.

سقف نقف نقل و انتقالات غیر حضوری افزایش پیدا میکند

معاون نظارت بانکی با اشاره به یکی از مهم ترین دستاورد های این طرح گفت: بانک مرکزی آستانه نقل و انتقالات غیر حضوری را به پنج میلیارد ریال و ماهانه تا سی میلیارد ریال برای صاحبان حساب های تجاری افزایش خواهد. علاوه بر آن، با توجه به اینکه چک های بانکی در کسب و کار های تجاری کاربرد زیادی دارند، حد نصاب بازگشت چک های قبلی یا ثبت صدور و تایید چک ها در سامانه صیاد برای صدور و اعطای دسته چک جدید را برای صاحبان حساب های تجاری تا ۶۰ درصد کاهش خواهد داد که این عدد برای صاحبان حساب های عادی ۸۰ درصد میباشد. همچنین افزودند که مشوق های دیگری نیز در نظر گرفته شده است که امید است اعمال آنها، گام مثبتی در تسهیل مبادلات تجاری برداشته شود