آموزش راهکاراندرویدی پارکینگ

نرم افزار پارکینگ رسیس برای سرعت و نظم بخشیدن به پارکینگ شما تولید شده است و این امکان رابرای شما فراهم آورده است که با اعمال تنظیمات دلخواه، شما را در انجام این امر یاری کند.

در ادامه موارد مربوط به نرم افزار به اختصار توضیح داده میشود، در صورت نیاز به آموزش بیشتر با شماره های پشتیبانی تماس بگیرید.

نکته مهم : در صورتی که میخواهید برای ثبت ورود و خروج از کارت های NFC استاده کنید حتما قبل از تهیه کارت، از همخوانی مدل کارت با دستگاه مطمئن شوید.

1

ثبت ورود و خروج

این قسمت برای عملیات ثبت ورود و خروج مورد استفاده قرار میگیرد و فرم اصلی به شکل زیر است.

2
 •  نواربالای صفحه از سمت راست اولین گزینه بارکدخوان است که برای دستگاه های دارای دوربین و بارکدخوان کاربرد دارد که با لمس این گزینه فعال یا غیر فعال میشود.
 • در قسمت دوم گزینه NFC قرار دارد و برای فعال یا غیر فعال کردن کارت های NFC میباشد و در صورت غیر فعال بودن، این کارت ها توسط نرم افزار شناسایی نمیشوند.
 •  در قسمت سوم گزینه چاپ بارکد را مشاهده میکنید که در صورت فعال بودن این گزینه ، پس از ثبت ورود، بارکد QR تولید و چاپ میشود و در هنگام خروج از طریق اسکن همین بارکد، خروج ثبت میشود.
 •  حالت دو قبضه برای حالات خاص است بطور مثال زمانی یک ماشین فروخته میشود و تا روز تحویل به خریدار، توسط دو قبض که بین مالک و خریدار مشترک هستند در پارکنیگ امانت نگه داشته میشود و در هنگام ترخیص خودرو وجود هر دو قبض لازم است.

قسمت بعد برای وارد کردن پلاک بصورت دستی میباشد که با لمس  قسمت (پرچم) سمت چپ پلاک، فرم پلاک خالی میشود. با کیبرد نرم افزاری دستگاه، اطلاعات پلاک را وارد و سپس نوع وسیله نقلیه را انتخاب و دکمه فلش را زده تا ورود ثبت شود. بعد از ثبت در قسمت بعد، زمان ورود نمایش داده میشود. در زمان خروج پس از وارد کردن اطلاعات مربوطه که در زمان ورود ذکر شده است، زمان خروج محاسبه و هزینه بر اساس تعرفه های  تعریف شده و زمان ورود و خروج، محاسبه و پرداخت را انجام میدهیم.

گزارش ورود وخروج یک پلاک

زمانی که یک پلاک را در نرم افزار ثبت میکنید سپس اقدام به خروج آن میکنید صفحه ای نمایش داده میشود جهت اعلام خروج که در این صفه طبق عکس یک گزینه وجود دارد که با لمس این گزینه، گزارش اقدامات صورت گرفته برای خروج این پلاک نمایش داده میشود

3

گزارشات

بخش گزارشات شامل سه بخش گزارشات تردد، گزارشات کل و گزارشات پرداخت میباشد که درباره هر کدام توضیح خواهیم داد.

4

گزارشات تردد

 • در این بخش شما امکان وارد کردن بازه زمانی مشخص را دارید و یا میتوانید از بالای این فرم برای دسترسی سریع تر از حالات امروز، دیروز و دو روز قبل را انتخاب کنید و تردد های انجام شده را بررسی کنید. در نظر داشته باشید که تردد های ثبت شده در صورت ثبت ورود/ خروج و تسویه با رنگ سبز و درصورت نداشتن خروج یا تسویه با رنگ قرمز و در صورتی که ترددی لغو شده باشد با رنگ خاکستری نمایش داده میشوند.
 • درنظر داشته باشید برای وارد کردن تاریخ، وارد کردن ساعت هم اجباری است و وارد کردن تاریخ به این صورت است (دقیقه:ساعت روز/ماه/سال کامل)
  • بطور مثال : (00:00 11/04/1401)
 • امکان نمایش تفکیک شده بصورت همه ی موارد، خارج پارکنیگ و داخل پارکینگ بصورت جداگانه هم فراهم شده است.
 • امکان جستجوی گزارش تردد یک پلاک خاص یا یک کارت NFC خاص هم در نظر گرفته شده است.
 • امکان گرفتن خروجی اکسل از تردد ها و ارسال گزارشات به ایمیل هم وجود دارد.
5

گزارشات کل

این گزارش، یک گزارش از موارد کلی در نرم افزار را ارائه میدهد که شامل موارد زیر است:

 • بازه زمانی مشخص
 • پلاک یا کارت های که ثبت شده است.
 • تعداد موارد تسویه شده روی دستگاه در بازه زمانی تعیین شده
 • تعداد دفعات ورود : ورود های ثبت شده در بازه زمانی تعیین شده
 • تعداد دفعات خروج : خروج های ثبت شده در بازه زمانی تعیین شده
 • مجموع مبلغ کل :  به معنی مبلغ کل پرداخت های انجام شده شده در بازه زمانی تعیین شده
 • مجموع مبلغ قابل پرداخت :  به معنی جمع عدد مبالغ قبل از اعمال تخفیف
 • مجموع مبلغ تخفیف : در صورت ثبت تخفیف در محاسبات در بازه زمانی تعیین شده
 • مجموع مبلغ پرداخت کارت :  جمع پرداخت ها که بصورت کارت انجام شده است.
 • مجموع مبلغ پرداخت نقد : جمع پرداخت ها که بصورت نقدی انجام شده است.
 • در این بخش هم امکان جست وجو بر اساس پلاک یا کارت خاص هم وجود دارد.
 • امکان پرینت گزارش کل
6

گزارشات پرداخت

این بخش بصورت کلی درباره پرداخت ها تمرکز دارد و وضعیت هر پرداخت را نمایش میدهد که موارد تاریخ، شماره فاکتور، پلاک یا کارت، مبلغ کل و مبلغ پرداخت شده و میزان تخفیف در نظر گرفته شده ثبت میشود.

پرداخت های موفق بصورت سبز رنگ و نا موفق با رنگ قرمز در نظر گرفته میشود.

در کادر سبز بالای هر پرداخت نوع کارت یا نقد پرداخت را نیز مشخص میشود.

7

باشگاه مشتریان

پس از وارد شدن به این بخش از سمت راست بالای صفحه علامت (+) را زده تا فرم مربوط به ثبت اطلاعات وارد شود.

در این قسمت شما میتوانید از طریق پلاک یا یک سری از کارت های NFC  که شماره های پشت سر هم داشته باشند را برای اعمال تخفیفات باشگاه استفاده کنید.

با استفاده از فیلدهای بعدی شما میتوانید نام مشتری، شماره تماس، مدل و رنگ ماشین را وارد کنید و در قسمت بعد بازه تاریخی مورد نظر را وارد کرده و از طریق فیلد های بعدی مبلغ یا درصد تخفیف مورد نظر و حداکثر زمان اعمال تخفیف را مشخص کرده و به بالای فرم برگشته و از طریق دکمه تیک تنظیمات اعمال شده را ثبت و ذخیره میکنیم.

برای فعال یا غیر فعال کردن موارد ثبت شده در باشگاه مشتریان کافیست بااستفاده از اخرین گزینه در این فرم به نام “فعال کردن” این عمل را انجام داده ودر نهایت تایید کنید.

8

ورود به بخش تنظیمات

برای ورود به بخش تعرفه و تنظیمات در صفحه اصلی نرم افزار در بالا سمت راست دکمه سه خط را بزنید و یا انگشت خود را از سمت راست صفحه به چپ بکشید تا منو مربوطه نمایش داده شود.

9

بخش تنظیمات

در این بخش موارد مربوط به نحوه کارکرد نرم افزار قابل تنظیم میباشد.

بخش اول اسم مجموعه خود را میتوانید وارد کنید و در بخش دوم میتوانید یک جمله برای ثبت روی فیش وارد کنید.

10

گنجایش پارکینگ

این پارامتر میزان گنجایش خودرو در پارکینگ را جهت مدیریت فضای خالی را به عهده دارد. با وارد کردن مقدار برای این ایتم پس از هربار ورود، جای خالی کم و بعد ازخروج جای خالی زیاد میشود.

کمترین زمان پارک (دقیقه)

در بخش تنظیمات یک پارامتر به عنوان کمترین زمان پارک بر مبنای واحد دقیقه وجود دارد. کاربرد این پارامتر به این صورت است:

اگر بطور مثال برای این مقدار عدد 15 دقیقه در نظر گرفته شود و خودرویی پس از ثبت ورود، کمتر از 15 دقیقه حضور داشته باشد و خروج را ثبت کند، برای این خودرو تعرفه ثابت و متغییر محاسبه نخواهد شد، اما اگر این زمان از 15 دقیقه بیشتر شود، تمام تعرفه های ثابت و متغیر محاسبه میشود.

زمان اضافه یا کم شده به تعرفه (دقیقه)

در بخش تنظیمات زمان اضافه یا کم شده به تعرفه را داریم که می توان به وسیله آن یک بالانس برای تعرفه بر اساس نیاز مشتری ایجاد کرد، به این صورت که بر اساس میزان دقیقه ای که مشخص خواهد شد، این مقدار دقیقه به زمانی که ماشین در پارکینگ توقف داشته است اضافه خواهد شد. بطور مثال اگر خودرو 30 دقیقه در پارکینگ بوده و ما زمان 30 دقیقه زمان را اضافه کرده باشیم مقدار 60 دقیقه برای ماشین محاسبه خواهد شد و در صورتی که بخواهیم یک مقدار را از زمان کسر کنیم مقدار دقیقه را بصورت منفی برای این پارامتر ثبت میکنیم که عملکرد عکس این عمل را انجام میدهد و بطور مثال 30 دقیقه از زمان کل توقف کسر میشود.

تجمیع بازه های تعرفه

در بخش تنظیمات گزینه ای وجود دارد به نام تجمیع بازه های تعرفه که در صورت فعال بودن این گزینه تمامی تعرفه ی بازه های ثابت برای ساعات اول دوم و سوم و مقدار ثابت ورودی جمع میشود. بطور مثال اگر شما تعرفه ثابت ورودی را 5000 ریال و هزینه ساعت اول را 1000 ریال ساعت دوم را 2000 ریال و ساعت سوم را 3000 ریال تعیین کنید، آنگاه در صورتی که زمان اقامت به 3 ساعت برسد، مبلغ بازه سوم در 3 ساعت ضرب شده و با مبلغ ثابت ورودی جمع میشود (1000+2000+3000+5000=11000) در محاسبات مبلغ 11000 ریال در نظر گرفته میشود.

در صورت غیر فعال بودن این گزینه مبالغ بر اساس زمان قرار گرفتن در بازه محسابه میشود یعنی اگر از زمان ورود 2 ساعت گذشته باشد مبلغ تعرفه در 2 ساعت ضرب و مبلغ نهایی محاسبه میشود(2×2000+5000=9000).

کد پلاک

درصورتی که در شهری کد پلاکی ثابت باشد میتوانید برای جلوگیری از تکرار ورود کد پلاک، در این قسمت کد پلاک را بصورت ثابت وارد کرد.

فعال کردن باشگاه مشتریان

درصورتی که تمایل به استفاده و اتصال باشگاه مشتریان و اعمال تخفیفات زمانی و موردی باشید میتوانید از این قسمت این امکان را فعال یا غیر فعال کنید.

فعال کردن پرینت بارکد

درصورتی که دستگاه اندروید شما مجهز به دوربین و بارکدخوان باشد، میتوانید با فعال کردن این گزینه هنگام ورود یک بارکد QR تولید کنید و در زمان ثبت خروج از بارکد QR تولید شده توسط نرم افزار استفاده کنید.

فعال کردن NFC

برای ثبت ورود و خروج بجای وارد کردن پلاک خودرو،میتوانید برای سرعت بیشتر و راحتی کار از کارت های NFC استفاده کنید. ولی قبل از تهیه کارت، از همخوانی مدل کارت با دستگاه مطمئن شوید و در نظر داشته باشید در صورت استفاده از کارت NFC پلاک خودرو ثبت نمیشود و ملاک شناسایی و محاسبه فقط کارت میباشد.

فعال کردن پرینت فاکتور ورود / فعال کردن پرینت فاکتور خروج

برای چاپ رسید ورود و خروج و تحویل به مشتری، میتوانید از این قسمت این امکان را فعال یا غیر فعال کنید.

قفل کردن بخش های نرم افزار

در صورتی که شما از اپراتور برای ثبت عملیات ورود و خروج پارکنیگ کمک گرفته اید و نیاز به محدود کردن و کنترل دسترسی های بخش های مختلف نرم افزار دارید میتوایند این قسمت ها را مطالعه و فعال کنید.

برای دریافت رمز عبور برای ورود به این بخش ها پس از فعال کردن قفل برای این بخش ها، با پشتیبانی شرکت رسیس تماس حاصل فرمایید.

 نکته : در نظر داشته باشید پس از اتمام تنظمات به بالای فرم رفته و از بالا سمت راست توسط تیک تنظیمات را تایید کنید.

بخش تنظیم تعرفه

در بخش تنظیم تعرفه، موارد و مقادیری وجود دارد که نحوه استفاده و تنظیم این موارد را به شما آموزش خواهیم داد.

11

بصورت کلی سه مدل تعرفه برای نرم افزار میتوانید تعریف کنید که روش کار هر سه مدل یکسان است.

 • تعرفه ماشین (ریال)
 • تعرفه موتور (ریال)
 • تعرفه سایر (ریال)

نکته : در محاسبه تعرفه ها، قیمت تعرفه هر بازه به معنی قیمت هر ساعت در آن بازه می باشد، در صورتی که ساعت توقف خودرو در هر بازه قرار بگیرد، مبلغ تعرفه براساس مبلغ مشخص شده آن بازه محاسبه میشود.

نکته : بصورت پیشفرض زمان بر اساس ساعت محاسبه میشود. فقط در تعرفه های متغییر با استفاده از علامت ساعت روبرو میتوان زمان را بر اساس دقیقه مشخص کرد. در تعرفه های ثابت زمان بر اساس ساعت میباشد.

مبالغ

 • مبلغ ثابت ورودی : این مبلغ بصورت ثابت مشخص میشود و با تمامی تعرفه ها جمع می گردد که می توان آن را به عنوان ساعت اول هم در نظر گرفت.
 • مبلغ واحد ساعت اول تا دوم ( 60الی  : 119 دقیقه) : در این بازه مبلغ محاسبه شده برای بازه زمانی ساعت اول میباشد. در صورتی که برای این قسمت تعرفه ای در نظر گرفته شود و زمان حضور مشتری وارد این بازه شود کل مبلغ بازه در ساعت این بازه ضرب و با مبلغ ثابت ورودی جمع شده و مبلغ نهایی محاسبه خواهد شد.
 • مبلغ واحد ساعت دوم تا سوم (120 الی 179 دقیقه) : در این بازه مبلغ بین 120دقیقه تا  179دقیقه محاسبه میشود و در صورتی که برای این قسمت تعرفه ای در نظر گرفته شود و زمان حضور مشتری وارد این بازه شود کل مبلغ بازه در ساعت این بازه ضرب و با مبلغ ثابت ورودی جمع شده و مبلغ نهایی محاسبه خواهد شد. اگر تعرفه ای وارد نشود تعرفه آن بازه صفر در نظر گرفته خواهد شد.
 • مبلغ ساعت سوم به بالا ( 189 دقیقه به بالا) : این تعرفه برای محاسبه میزان زمانی از سه ساعت به بالا است و در صورتی که برای این بازه مقدار تعیین شود و زمان حضور مشتری وارد این بازه شود، کل مبلغ بازه در ساعت این بازه ضرب و با مبلغ ثابت ورودی جمع شده و مبلغ نهایی محاسبه خواهد. اگر تعرفه ای وارد نشود تعرفه آن بازه صفر در نظر گرفته خواهد شد.

*تمام این موارد در صورت فعال بودن گزینه تجمیع بازه های تعرفه با یکدیگر و مبلغ ثابت ورودی جمع میشود. و در صورت غیر فعال بودن این امکان، درصورتی که وارد بازه بعدی شود مبلغ آن بازه ملاک محاسبه قرار میگیرد.

بعد از موارد تعرفه ثابت، دو مقدار تعرفه متغیر نیز وجود دارد که میتوان مشخص کرد که از A ساعت به بالا به ازای هر N ساعت یک مبلغ مشخص را محاسبه کند

بطور مثال میتوان اینگونه تعریف کرد که از 24 ساعت به بالا هر  24ساعت مبلغ   20000 ریال را محاسبه کند.

* نکته مهم بعدی این است که اولویت محاسبه با مقادیر متغیر است! یعنی اگر بازه زمانی، در بازه های متغیر قرار گیرد، اولویت محاسبه مقادیر متغیر میباشد حتی اگر مقدار برای اولویت ثابت در نظر گرفته شده باشد. درصورتی که بازه زمانی در نظر گرفته شده برای یک بازه زمانی متغیر بایک بازه ثابت یکی باشد یا همپوشانی داشته باشد بازه متغیر ملاک قرار میگیرد. پس هنگام ثبت بازه های زمانی دقت کنید.

ثابت کردن هزینه دریافتی برای یک بازه زمانی متغیر

برای ثابت کردن هزینه این بازه های زمانی باید مقدار تقسیم شده را صفر یا منفی یک در نظر بگیریم. در صورتی که مقدار ان را صفر در نظر بگیریم هزینه بازه با هزینه ثابت ورودی جمع میشود و در صورتی که منفی یک در نظر بگیریم هزینه ثابت ورودی جمع نمیشود.

مثال:

از 8 ساعت بالا هر 0 ساعت 10000 (ریال) (هزینه ورودی جمع میشود)

از 8 ساعت به بالا هر -1 ساعت 10000 (ریال) (هزینه ورودی جمع نمیشود)

 • نکته : منظور از ثابت به این معنی است که بطور مثال اگر در نظر دارید برای 8 ساعت به بالا بصورت کلی مبلغ 10000 تومان گرفته شود باید از این حالت استفاده کنید در غیر این صورت و مشخص کردن پارامتر دوم، مبلغ مشخص شده به ازای هر ساعت یا دقیقه از بازه دوم میباشد.
 • نکته : در نهایت باید از بالای صفحه از طریق دکمه تایید تنظیمات را ذخیره کنید.

تنظیمات ایمیل

این بخش برای دریافت و ارسال گزارشات پارکینگ به مدیر مجموعه توسط ایمیل میباشد. برای استفاده از این امکان، نیاز به یک ایمیل و رمز برای وارد کردن به برنامه دارید که ایمیل ها از طریق این آدرس ایمیل،

به آدرس ایمیل مشخص شده به عنوان دریافت کننده ارسال شود.

در صورت استفاده از جیمیل برای این امر، آدرس ایمیل سرور و آدرس پورت SMTP سرور را تغییر ندهید. پس از ورودی اطلاعات به بالای فرم برگشته و گزینه تیک را زده و تایید کنید.

12

پشتیبان گیری

این امکان جهت پشتیبان گیری از دیتابیس برنامه میباشد و پس از اتمام عملیات ادرس محل ذخیره سازی در یک کادر اعلام میشود.